19. dec 2019 Podcast

Tag Fjernvarmen med dig

Dansk Fjernvarme lancerer i dag Podcasten Fjernvarmen. Første tema handler om biomasse og den debat, der har raset i efteråret. Nye afsnit af podcasten vil udkomme i forlængelse af magasinet Fjernvarmen.

Podcasten Fjernvarmen har første afsnit ude i æteren. Temaet er biomasse og gæst i studiet er konsulent Maria Hedegaard fra Dansk Fjernvarmes sekretariat.

- Podcast er et medie, som virkelig er ved at slå an, og vi vil naturligvis gerne sikre, at vores kommunikation udvikler sig i takt med tiden, så derfor giver vi nu også vores medlemmer en mulighed for at få viden, mens de gør noget andet, fortæller Lars Blunck, afdelingschef for Rådgivning & Formidling i Dansk Fjernvarme.

- Med en podcast har vi mulighed for at give vores medlemmer overblik på nogle af de emner, vi gerne vil sætte fokus på. Vi kommer rundt om emnerne og sikrer, at medlemmerne får ny viden og bliver opdateret på et konkret område, siger Lars Blunck.

Vært på podcasten er kommunikationskonsulent Mikkel Lysgaard.

Podcasten Fjernvarmen vil fremover udkomme i forlængelse af magasinet Fjernvarmen – men en uge forskudt. Hver gang vil bliver der taget et nyt aktuelt tema op.

Derudover kan det også ske, at der vil udkomme mindre podcast-afsnit, hvis der pludselig opstår sager, der kræver reaktion fra brancheorganisationen.

Lyt til første afsnit af podcasten Fjernvarmen herunder:

Indholdet du prøver at tilgå kan indeholde cookies

En del af indholdet på denne side kommer fra en tredjepart og kan indeholde cookies.
For at se indholdet skal du acceptere alle cookies