Dansk Fjernvarme

Varmekilde to kilometer under Skive kan spare borgerne for millioner

22. september 2010 | 2010

Varmekilde to kilometer under Skive kan spare borgerne for millioner

Undersøgelser tyder på, at Skive Kommune sidder på en sø af varmt vand 2.000 meter under jordoverfladen. Det har givet kommunalpolitikerne julelys i øjnene, for hvis kilden virkelig findes, og det er muligt at pumpe det varme vand op, så kan kommunen spare 30 mio. kroner om året på varme. Det skriver Ingeniøren.


Foreløbig har kommunen brugt 450.000 kroner på geotermiske undersøgelser, og der skal bruges yderligere 1,5 mio. kroner på at undersøge undergrunden, før man kan sige med sikkerhed, om der er noget at bore efter.

»Det er vi helt indstillet på. Man når ikke nogen steder her i verden, hvis ikke man tør satse,« siger Ditte Staun, der er formand for Skive Kommunes udvalg for turisme, erhverv, klima og energi til Teknologisk Indsigt.

Forudsætningerne for, at forundersøgelsen, der forventes afsluttet i første halvår af 2011, viser et positivt resultat, er også gode. En gammel olieboring fra halvtredserne har tidligere dokumenteret, at vand i omegnen af de 70 grader blot venter på at blive suget op og udnyttet som fjernvarme.

Dog kræver det voksne investeringer at befri varmen fra undergrunden og afhængig af, hvad undersøgelserne viser, er projekter mellem 70-200 millioner på tegnebrættet. Alene boringen løber op i 25 millioner.