Dansk Fjernvarme

Skovene kan leverer mere grøn energi

19. juli 2010 | 2010

Skovene kan leverer mere grøn energi

I Politikken lørdag d. 17. juli kunne man læse, at Energistyrelsen venter, at forbruget af træ til energi i Danmark fordobles før 2020, mest fra import. Men de danske skovejere vil gerne levere mere energitræ.

Energistyrelsen regner med, at det øgede forbrug frem til 2020 først og fremmest skal dækkes ved import af træpiller fordi de umiddelbart kan bruges på kulstøvfyrede kraftværker. Fremskrivningen bygger på en forventet prisudvikling, der vil gøre træpiller konkurrencedygtige i forhold til kul.


Men de danske skove vil kunne leverer meget mere energitræ end nu, selv på det nuværende areal, siger direktør i Dansk Skovforening Jan Søndergaard.


”Energistyrelsen har ikke spurgt os i forbindelse med den fremskrivning. Alle EU-lande vil jo efterspørge mere træ, og det hele kan ikke komme fra Baltikum. Hvis samfundet efterspørger mere træ, kan vi plante flere træer per hektar og høste de ekstra træer, før de bliver store” siger Jan Søndergaard.


En øget produktion af energitræ vil først og fremmest være i form af træflis. Der er stort set ikke mere uudnyttet affaldstræ fra træindustrien, som kan bruges til træpiller. Kraftværkerne foretrækker træpiller, fordi de i modsætning til træflis og halm ikke kræver ombygning af anlæggene.

I dag bruges træflis først og fremmest i kraft-varme-værkerne, der kan bruge dampen fra fugtigheden i varmeproduktionen.