Dansk Fjernvarme

Millioner til energiforskning skal skabe vækst

11. oktober 2010 | 2010

Millioner til energiforskning skal skabe vækst

Regeringen har besluttet at over halvdelen af midlerne i globaliseringspuljen i år skal anvendes på områder, hvor der skabes mest vækst. Energi er et af dem. Det skriver Energy Supply.


I 2011 fordeles ca. 1,4 mia. kr. fra globaliseringspuljen. Regeringen lægger op til, at over 800 mio. kr. går direkte til forskning i områder, der både skaber vækst og understøtter vigtige samfundsmæssige prioriteringer.

– Vi ønsker derfor at prioritere globaliseringsmidlerne skarpt på tre områder, hvor vi har en international styrkeposition – fødevarer, sundhed og energiforskning. Her er der store vækstmuligheder, samtidig med, at det bidrager til at løse de udfordringer vi står over for inden for bl.a. energiforsyning og sundhed, siger videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen.