Dansk Fjernvarme

El, vand og varme bliver dyrere

13. april 2010 | 2010

El, vand og varme bliver dyrere

El- og varmepriserne kan stige op til 15 pct., mens der er risiko for, at vandregningen bliver dobbelt så dyr, skriver Bolius.dk, der har talt med flere kilder i el-, vand- og varmebranchen.

Elprisen stiger allerede i år, og i løbet af næste år vil den blive endnu dyrere. Det skyldes, at afgifterne stiger med 15 pct. på grund af skattereformen, der trådte i kraft 1. januar.

Stigninger på varmeregningen vil primært ramme de store byer. Halvdelen af landets fjernvarmekunder rammes af højere afgifter.

"Borgere i København, Odense, Århus, Aalborg, Esbjerg og Randers skal regne med stigninger på 10-15 pct. Landets øvrige fjernvarmekunder vil ikke opleve stigninger, som skyldes de ændrede afgifter," siger direktør Jørgen G. Jørgensen fra Dansk Fjernvarme.