Dansk Fjernvarme

Danske ministerier er uenige om klimastrategi

16. november 2010 | 2010

Danske ministerier er uenige om klimastrategi

Danmark skal opretholde presset på USA og sikre, at de internationale klimaforhandlinger forankres solidt i FN. Det mener klima- og energiminister, Lykke Friis. Men Statsministeriets klimaansvarlige, Bo Lidegaard, skriver ifølge Berlingske Tidende det modsatte i et internt referat.


Avisen peger således på, at der tilsyneladende er intern dansk uenighed om, hvilken strategi Danmark skal forfølge forud for det kommende klimatopmøde, COP16, i Mexico til december.


Lykke Friis er formelt formand for de globale klimaforhandlinger frem til topmødet og hun har betonet vigtigheden af, at skabe en succes ved næste klimatopmøde da verden ellers vil stille spørgsmålstegn ved FN-systemet duelighed i forhold til at blive enige om noget som helst. Derfor skal der ifølge Lykke Friis også lægges politisk pres på USA.


Danmark blev i forbindelse med topmødet i København kritiseret for at have ført en USA-venlig og til dels FN-skeptisk linje. Og i et internt referat, som Berlingske Tidende er kommet i besiddelse af, fastholder Bo Lidegaard, at denne strategi var den rigtige. Bo Lidegaard fremhæver desuden "Major Economics Forum" (MEF) som en central ramme for de globale klimaforhandlinger mens Lykke Friis har kaldt FN "det eneste legitime spor for forhandlingerne".

Bo Lidegaard er Statsministeriets repræsentant i den delegation, Danmark sender til klimatopmødet i Mexico.


Minister afviser uenighed
Klima- og Energiministeriet reagerede tirsdag eftermiddag på artiklen i Berlingske Tidende ved at udsende en pressemeddelelse, hvori ministeriet og Lykke Friis afviser, at der skulle være uenighed omkring den danske strategi.

- Jeg kan blankt afvise, at der er uenighed om linjen i regeringen. Vi koordinerer Danmarks politik tæt. Fremstillingen i Berlingske Tidende kan jeg på ingen måde genkende, siger Lykke Friis.

Se ministeriets pressemeddelelse her.