Cowi skal etablere et 150 MW fjernvarmeanlæg i Shangri-La og erstatte byens mange kakkelovne med CO2-neutral og partikelfri varme. Cirkulationspumper er droppet, fordi strømmen forsvinder i op til en uge ad gangen. Det skriver Ingeniøren.
Ifølge mytologien er Shangri-La en mytisk og utopisk paradislignende by skjult i Himalayas bjerge.
I virkeligheden er det også navnet på en bjergby og sand turistmagnet nær grænsen mellem Kina og Tibet, der godt nok er smuk, men samtidig ved at blive kvalt i partikelforurening fra indbyggernes brug af kakkelovne.
Løsningen på det problem er dansk fjernvarme.
Som led i et udviklingsprojekt for Udenrigsministeriet skal Cowi ved hjælp af varmepumper og elkedler erstatte de 50.000 beboeres kakkelovne og brændeovne med CO2-neutral og partikelfri fjernvarme fra 2012.
»Det er et meget meget atypisk projekt og det første af sin slags, jeg har arbejdet med. I fjernvarmen er der hverken CO2-udledning eller partikeludledning,« siger projektleder fra COWI Søren Christensen:
»Man har så meget fokus på CO2, og selvom det CO2-mæssigt er godt at brænde biomasse af, så giver det nogle miljøproblemer, hvis du ikke har de rigtige partikelfiltre.«
Og netop miljøproblemerne er et problem i Shangri-La, som det er i mange andre kinesiske byer.
Beboerne i byen får deres varme fra afbrænding af træ- og kul, og det giver partikelforurening i det, der burde være et jordisk paradis i 3.300 meters højde.