Dansk Fjernvarme

Dansk-tysk energi-matchmaking i Sønderborg

15. november 2010 | 2010

Dansk-tysk energi-matchmaking i Sønderborg

100 repræsentanter fra tyske og danske organisationer og virksomheder gør klar til at mødes i Sønderborg for at skabe nye vækstmuligheder inden for vedvarende energi og energieffektivisering.


Det sker på fredag som et led i projektet Furgy Future Renewable Energy), der er skabt som et samarbejde mellem Region Syddanmark og Slesvig-Holstein.


Programmet rummer dels nogle indlæg, blandt andet fra DI Energiindustriens direktør, Anders Stouge, og dels nogle workshops som skal sætte gang i snakken inden det er tanken, at de tilmeldte virksomheder og organisationer kan mødes på kryds og tværs i en matchmaking. Formålet er, at der den vej igennem kan knyttes nye kontakter som kan føre til forbedringer inden for vedvarende energi og energieffektivisering.


Se mere her.