Dansk Fjernvarme

Regeringen dropper isoleringskrav i fjernvarmeområder

20. april 2009 | 2009

Regeringen dropper isoleringskrav i fjernvarmeområder

Spar på isoleringen, hvis bygningen har fjernvarme. Grøn fjernvarme giver nemlig større energi- og CO2-besparelse for færre kroner, end når man giver bygningerne en ordentlig gang isolering. Det skriver Ingeniøren.

Dét var det opsigtsvækkende budskab bag et forslag fra Erhvervs- og Byggestyrelsen. Forslaget gik ud på at stille mere lempelige energikrav til nye bygninger og ved energirenoveringer i områder med miljøvenlig fjernvarme. I praksis skulle det ske ved, at fjernvarme skal tælle mindre end olie og naturgas i en bygnings energiregnskab.

Det råd har regeringen lyttet til. For i sin nye ”Strategi for reduktion af energiforbrug i bygninger”, som oppositionen er blevet præsenteret for, har fjernvarme en energifaktor på 0,8, som afspejler fjernvarmens højere energieffektivitet.

Det er ikke bare Dansk Fjernvarme, der har skubbet på forslaget om at give fjernvarmen en fordel frem for olie og naturgas. Også EA Energianalyse er af samme mening, mens eksempelvis Rockwool og Det økologiske Råd har kæmpet imod.

Med fjernvarmefaktoren bliver det muligt at opføre lavenergibygninger i fjernvarmeområder uden samtidig at installere vedvarende energi på den enkelte bygning, hvilket ville være samfundsøkonomisk uhensigtsmæssigt.