Professor Henrik Lund, Aalborg Universitet, siger i en ny doktorafhandling, at samfundet kan blive afskåret fra de bedste løsninger og fra at nå målet om udfasning af fossile brændsler, fordi Dong, Vattenfall og andre store energiselskaber foreslår løsninger, der er i deres egen interesse. Det skriver dagbladet Information.
- Det er karakteristisk, at forslag til nye energiprojekter kommer fra de store etablerede selskaber, og at de altid kun lægger ét forslag frem, siger Henrik Lund.
Han påpeger, at hvis Danmark skal nå målet om en energisektor, der er uafhængig af fossile brændsler og et stærkt reduceret CO2-udslip, kræver det langt bedre planlægnings- og beslutningssystemer, end vi har i dag. Til det formål har Henrik Lund udviklet en teori, der kan give samfundet bedre muligheder for at vælge de bedste alternativer.
- Min anbefaling er, at vi som samfund må sikre, at alternativerne beskrives og lægges frem, så vi får en reel mulighed for at vælge den løsning, der bedst sikrer, at vi når de politisk vedtagne mål. Vi skal være bevidste om, at der er modstridende interesser på spil, og at vi må tage nogle modforholdsregler, hvis vi vil gennemføre bestemte målsætninger om f.eks. at blive fri for fossil energi, siger Henrik Lund til Information.
Henrik Lund forsvarer sin doktorafhandling på fredag.