Danske Bank har for Børsen beregnet, at der et rum til et energiafgifts-hop på hele 15 milliarder kroner. De to parter har kalkuleret sig frem til dette resultat på baggrund af, at energiudgifterne er faldet den seneste tid.
Det beskriver Børsen, som også målretter regnestykket direkte til skattekommissionens formand Carsten Koch.
Danske Bank har blandt andet taget udgangspunkt i, at en typisk familie angiveligt skulle kunne se frem til at slippe 13.000 kroner billigere. 7500 af disse kroner stammer fra varme, 5500 fra benzin.
Normalt lægger Danske Bank til grund, at en almindelig familie gennemsnitligt har oliefyr – og den præmis er strid med det sande billede. Det forholder sig nemlig således, at kun 15 procent af de danske boliger i dag har oliefyr.
61 procent er derimod opvarmet af fjernvarme. Dermed er det tvivlsomt, om regnestykket bare tilnærmelsesvis er korrekt.