De nordjyske landmænd vil gerne gøre noget for klimaet, men siger massivt nej tak til at lægge undergrund til et nyt, gigantisk lager for CO2 fra kraftværket ca. 30 km væk. Det skriver Jyllands Posten.
Selv om undergrunden ifølge energiselskabet Vattenfall formentlig er ét af de bedste steder i Europa til at lagre den klimaskadelige CO2.
»Men hvis Vattenfall får lov at lagre CO2 her under vores marker, får vi aldrig lukket de kulkraftværker,« siger Bjarne Pedersen, der bor i landsbyen Arentsminde lidt vest for Aalborg.
Især landmændene i området er bekymrede for både deres liv og helbred og for hus- og jordpriserne.
Hos GEUS, De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland, mener man umiddelbart, at det ikke er farligt at bo oven på et CO2-lager, men på forskningscenter Risø er én af de danskere, der var med til at lave den seneste klimarapport for FN's Klimapanel, IPCC, seniorforsker Jørgen Villy Fenhann, ikke enig.
»Vi skal have reduceret udledningen af drivhusgasser med 80-90 pct. frem mod 2050. Men man bør satse på de mest miljøvenlige metoder og ikke på en metode som opfangning og lagring af CO2, der er 50 pct. dyrere end andre tiltag. Samtidig ville jeg ikke selv være tryg ved at have sådan et lager i min baghave,« lyder det fra Jørgen Fenhann, der dog medgiver, at CO2-lagring kan være en mulighed.
Hos Vattenfall mener kommunikationschef Marianne Reedtz Sparrevohn, at den nye metode til opfangning og lagring af CO2 er en fantastisk løsning på en stor del af energisektorens klimaproblemer.