Dansk Fjernvarme

Forkert energispareindsats

14. januar 2008 | 2008

Forkert energispareindsats

Mens der i de energipolitiske forhandlinger diskuterer nye mål for energibesparelser, viser en ny undersøgelse fra Energistyrelsen, at det kniber med at få opfyldt de gældende energisparekrav. Det skriver Dagbladet Information i sin weekend udgave.

 

Undersøgelsen viser, at energiselskaberne fra 1. januar 2006 til 30. juni 2007 samlet set har realiseret godt 80 procent af de krævede besparelser. Olie- og gasselskaberne har sparet mere end de skulle, men elselskaberne har nået 79 procent og fjernvarmeselskaberne kun halvdelen af de krævede besparelser.

 

Energirådgivningskoordinator Mette Hensen fra Dansk Fjernvarme siger til avisen, at resultatet hænger sammen med, at fjernvarmeselskaberne blev pålagt besparelser for hele 2006, selvom de først fik tilsendt kravet i december. Desuden har nogle selskaber foretaget besparelser, som endnu ikke er indberettet

 

Men ifølge professor i energiplanlægning ved Aalborg Universitet, Henrik Lund, er det virkelige problem med energibesparelserne, at de skal foretages ude hos forbrugerne og derfor muligvis slet ikke har den ønskede effekt på forbruget af fossile brændsler.

 

- Den overordnede ambition for politikerne er at spare på bruttoenergiforbruget, dvs. på mængden af brændsel, der går til at lave el og varme. Det er fornuftigt, fordi det handler om at gøre os mindre afhængige af de fossile brændsler og om at mindske CO2-udledningerne. Men når dette mål oversættes til konkrete forpligtelser for energiselskaberne, så defineres sparekravene pludselig ud fra det såkaldte slutforbrug, dvs. forbruget af el og varme ude hos brugerne: Husholdninger, virksomheder og offentlig sektor, siger Henrik Lund til Information.

 

Det betyder ifølge Henrik Lund at der ikke skelnes mellem en besparelse på en kWh el og en kWh varme, selv om der typisk bruges 2,5 gange så meget brændsel og udledes 2,5 gange så meget CO2, når der produceres en kWh el på et kraftværk, sammenlignet med produktionen af en kWh varme.

 

- Selskaberne kan altså overholde deres spareforpligtelse, uden at samfundet og miljøet får den gevinst, der kunne opnås, og som der er brug for. Det er problematisk, siger Henrik Lund til Information.