Dansk Fjernvarme

VEKS frikendt for anklage om ulovlige henlæggelser

27. februar 2007 | 2007

VEKS frikendt for anklage om ulovlige henlæggelser

Energitilsynet frikendte i går Vestegnens Kraftvarmeselskab VEKS, for anklager om, at selskabet ulovligt skulle have sparet 621 millioner kroner sammen. Til gengæld fastslog tilsynet også, at VEKS ikke har spurgt Energitilsynet om lov til at indregne forrentningen af de kommunale ejeres indskudskapital i varmepriserne. Derfor skal selskabet give afkald på 18,5 millioner kroner.

 

Med afgørelsen slår Energitilsynet således fast, at VEKS på helt korrekt vis har indregnet afskrivninger på investeringer, som er foretaget i 80’erne og 90’erne, i varmepriserne. VEKS har dermed på intet tidspunkt på ulovlig vis ”sparet op” af forbrugernes penge.

 

Derfor skal selskabet ikke tilbagebetale de cirka 621 millioner kroner til fjernvarmeforbrugerne, som forretningsmanden Carsten Berger, der i sin tid rejste sagen over for tilsynet, mente, at han og de øvrige fjernvarmeforbrugere på den københavnske vestegn havde til gode.

 

VEKS har indsendt regnskaber, som er opgjort efter andre principper end varmeforsyningslovens til Energitilsynet, nemlig de offentliggjorte årsrapporter. Det er disse regnskaber, der har givet forbrugeren anledning til at rejse sagen, oplyser Energitilsynet i en pressemeddelelse.

 

VEKS gør i en pressemeddelelse i øvrigt opmærksom på, at det forud for Energitilsynets afgørelse fejlagtigt er fremgået af flere medier, at Energitilsynets sagsbehandling ville føre til, at varmeprisen falder betragteligt efter 2009. Varmeprisen vil ganske vist falde, men det skyldes udelukkende, at VEKS er gældfri efter 2009, hvilket har været kendt siden VEKS blev stiftet i 1984.

 

Ifølge Børsen planlægger Carsten Berger at rejse en række regnskabstekniske emner vedrørende fjernvarmeværkerne over for henholdsvis Folketingets skatteudvalg og Det Energipolitiske Udvalg.

 

Energitilsynet har allerede inden gårsdagens afgørelse meddelt, at styrelsen er gået i gang med at gennemgå samtlige danske fjernvarmeværkers regnskaber. Det sker på baggrund af en stikprøveundersøgelse fra 2006, hvor 10 ud af 21 undersøgte selskaber blev pålagt at betale i alt 90 millioner kroner tilbage til forbrugerne.

Læs pressemeddelelse fra Energitilsynet her.

 

Læs pressemeddelelse fra VEKS her.