Dansk Fjernvarme

Energisektoren har behov for flere kvinder

27. august 2007 | 2007

Energisektoren har behov for flere kvinder

Energisektoren er domineret af mænd. Men hvis den danske energisektor fremover skal overleve i den skarpe konkurrence med de europæiske energiselskaber, skal flere kvinder med hang til energi ind i sektoren, lyder det blandt andre fra fagforbundet 3F. Mindst 100.000 nye jobs i den europæiske energisektor. Så store er forventningerne til den største investeringsplan i EU nogensinde, skriver Jyllands-Posten.

 

De europæiske lande er nemlig i fællesskab blevet enige om, at 20 pct. af al energi skal være vedvarende. Dermed er der lagt op til et sandt boom for danske virksomheder, der aktivt ønsker at investere i den nye sektor. Men danske energiselskaber risikerer at stå med et rekrutterings- og konkurrenceproblem, hvis kønsfordelingen i sektoren ikke bliver mere jævn, advarer Britta Thomsen, (S), medlem af Europa-parlamentet. Hun opfordrer branchen til at sætte større fokus på at få flere kvinder i den voksende energisektor.

 

- Økonomi og ligestilling hænger sammen. Danmark sakker bagud i forhold til vores europæiske naboer, når det kommer til det kønsopdelte arbejdsmarked. Vi ser allerede resultatet af det nu, hvor der er stor mangel på arbejdskraft i energisektoren, siger Britta Thomsen, der er socialdemokratisk ordfører på energi- og ligestillingsområdet i EU-parlamentet.

 

Jane Korczak, næstformand i fagforbundet 3F, er enig og peger på, at en bedre dialog mellem arbejdsgivere og fagforeninger er vejen frem.

 

Hun henviser til den europæiske arbejdsgiverforening for, EURElectric, der i samarbejde med europæiske fagforbund har udviklet nogle værktøjer, som skal fremme ligestillingen inden for sektoren. De værktøjer ser hun gerne brugt i dansk sammenhæng. Derfor arrangerer 3F en konference den 3. september, hvor repræsentanter fra det politiske system mødes med fagforeninger og den danske energibranche, skriver Jyllands-Posten.