Dansk Fjernvarme

Høje oliepriser giver store ekstraindtægter til staten

8. maj 2006 | 2006

Høje oliepriser giver store ekstraindtægter til staten

De høje oliepriser får milliarderne til at strømme ind i statskassen i et hidtil uset tempo. Det skriver Jyllands-Posten.

 

Skatteindtægterne fra olieaktiviteterne i Nordsøen er langt højere end forventet og alene i år vil det ifølge avisen give staten en ekstra indtægt på 12 milliarder kroner. Tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at staten frem til 2015 vil tjene cirka 50 milliarder kroner mere end det var forudset, da aftalen om olieudvinding fra Nordsøen blev indgået i 2003. I 1990´erne tjente staten omkring 2,5 milliarder om året i skatter fra Nordsøen, i år er tallet 29 milliarder kroner.

 

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd foreslår, at de mange ekstra penge bruges til forskning via en særlig oliefond.

 

- Der er tale om en historisk mulighed. Alle er enige om, at der er et stort behov for en særlig indsats for uddannelse, forskning og udvikling for at sikre vores fremtid bedre. Med de uventede milliardindtægter fra aktiviteterne i Nordsøen har regeringen ingen økonomiske undskyldninger, mener økonom i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, Martin Windelin.