Dansk Fjernvarme

EU’s befolkning vil have mere vedvarende energi

25. januar 2006 | 2006

EU’s befolkning vil have mere vedvarende energi

Hvis det står til befolkningen, skal EU gøre mere brug af vedvarende energikilder for at mindske afhængigheden af importerede forsyninger af olie og gas. Det skriver Børsen i dag.

 

En undersøgelse, som EU-kommissionen står bag, viser, at næsten halvdelen af borgerne (48 procent) i de 25 EU-lande støtter en større satsning på udviklingen af solenergi, mens 41 procent støtter forskning i nye energikilder som for eksempel brint. Vindkraft har støtte fra knap en tredjedel (31 procent) af europæerne, som er blevet spurgt om, hvilke energiformer deres regeringer bør satse på for at blive mindre afhængige af importeret energi.

 

Atomkraft, som har fået en renæssance i blandt andet Finland og har voksende politisk støtte i lande som Frankrig, Storbritannien, Tyskland og Sverige, har kun opbakning hos 12 procent af de adspurgte, skriver Børsen.

 

EU's energikommissær Andris Piebalgs siger som kommentar til undersøgelsen, at EU bør investere i nye teknologier, og at disse teknologier har vist sig at blive mere og mere ydedygtige.