Dansk Fjernvarme

Danskernes varmeforbrug stiger

29. november 2006 | 2006

Danskernes varmeforbrug stiger

Energistyrelsens nye energistatistik afslører, at varmeforbruget stiger stik imod hidtidige antagelser. For første gang er danskernes brug af brændefyring nemlig indregnet i statistikken og det ændrer væsentligt på konklusionen, skriver bladet Ingeniøren på sin hjemmeside.

 

Energistyrelsens energistatistik for 2005 er netop er udkommet og hvor tidligere statistikker har vist et jævnt fald i forbruget til opvarmning, så viser det sig nu, at forbruget i virkeligheden har været jævnt stigende siden 2002. Hovedårsagen: En øget anvendelse af brænde.

 

- Hvis man ikke inddrager brændefyring kunne man sagtens tro, at husholdningernes energiforbrug er faldende. Men sådan forholder det sig altså ikke ifølge vores nye opgørelser, siger konsulent Peter Dal fra Energistyrelsen til Ingeniøren.

 

Statistikken viser, at danskerne bruger mindre olie, naturgas og fjernvarme til opvarmning i hjemmene - i stedet overtager brændefyringen. Det øgede energiforbrug er dog ikke noget problem i forhold til CO2-udslippet fordi brænde betragtes som CO2-neutralt. Til gengæld skønner seniorrådgiver Jytte Boll Illerup, DMU, over for Ingeniøren, at forureningen med fine partikler fra brændeovne er øget fra 10.000-11.000 ton om året til cirka 17.000 ton fine partikler.

 

Brændeforbruget var i 2005 på 19.603 TJ, mens naturgas-forbruget til sammenligning lå på 29.993 TJ.

 

Energistyrelsens nye energistatistik for 2005 kan hentes her.