Dansk Fjernvarme

Amerikanerne er ved at få øjnene op for fjernvarme

29. september 2006 | 2006

Amerikanerne er ved at få øjnene op for fjernvarme

Det amerikanske samfund har brug for dansk energiteknologi - også selv om amerikanerne ikke helt er klar over det endnu.

 

Det fortæller den danske ambassadør i Washington, Friis Arne Petersen, til Ingeniøren og han opfordrer danske energivirksomheder til at rykke til USA og udbrede det glade budskab om det høje danske niveau, når det gælder energiteknologi.

 

- Danske virksomheder skal herover og fortælle, hvad de kan. Både personligt og gennem amerikanske fag- og brancheblade, for problemet er, at amerikanerne ofte ikke ved, at de meget energieffektive løsninger allerede findes, siger han.

 

Den danske vindmøllebranche er allerede veletableret i USA, men ambassadøren fremhæver fjernvarme som et område med potentiale i USA. Han oplyser til Ingeniøren, at amerikanerne netop ”har fået øjnene op for fjernvarme” og at der bliver eksperimenteret med fjernvarme i flere forskellige stater.

 

Ifølge Friis Arne Petersen er der inden for det sidste halve år sket et skred i amerikanernes bevidsthed omkring energi og energispørgsmålet er i det hele taget kommet ganske markant på dagsordenen over there.

 

I første omgang forsøger amerikanerne at løse problemerne ved det, Ingeniøren kalder ”den sædvanlige amerikanske kur”, hvor samfundet bruger mange penge på forskning i håbet om at udvikle ny teknologi, så borgerne ikke skal ændre på sine vaner.

 

- Mange amerikanere tror stadig på tekniske løsninger, men vi fornemmer også, at der er en voksende forståelse for, at effektivitet og besparelser er vigtigt, siger Friis Arne Petersen.