Dansk Fjernvarme

Vattenfall vil bygge nye kraftværker i Danmark

10. juni 2005 | 2005

Vattenfall vil bygge nye kraftværker i Danmark

Svenske Vattenfall er kommet til Danmark for at blive og selskabet er kun lige begyndt på sit danske eventyr. Det fortæller selskabets administrerende direktør, Lars G. Josefsson, i et interview med Børsen.

 

- Vi vil naturligvis udbygge vores position i Danmark yderligere, og på lidt længere sigt vil vi også bygge nye kraftværker. Over tid tror jeg vi kan erobre en større andel af markedet, men det bliver en langstrakt proces, siger han til avisen.

 

Direktøren kan dog ikke afsløre hverken detaljer er tidsrammer for Vattenfalls udvidelsesplaner, ikke mindst fordi hele den store aftale med DONG om Elsam, Energi E2 og en række andre energiselskaber endnu ikke er godkendt af konkurrencemyndighederne.

 

Det statsejede svenske selskab med 33.000 ansatte og en omsætning på 98 milliarder danske kroner standser dog ikke sine ambitioner ved Danmarks grænser.

 

Vattenfall er på udkig efter udvidelsesmuligheder over det meste af Europa. Et væsentligt kriterium for selskabets lyst til at gå ind i nye lande, er, at Vattenfall hurtigt kan opnå en position som nummer 1, 2 eller 3 på dette lands energimarked.

 

Det betyder, at lande som Norge, Schweiz, Østrig, Tjekkiet og Polen er mulige mål. Det gælder imidlertid ifølge Børsen også de helt store lande England, Frankrig og Tyskland.