Dansk Fjernvarme

Thor Pedersen: Forbrugerne skal have gavn af el-milliarder

4. februar 2005 | 2005

Thor Pedersen: Forbrugerne skal have gavn af el-milliarder

En del af de forbrugerejede selskaber, der i øjeblikket enten fusionerer eller sælger sig til et udbytte af deres Elsam-aktier kan ikke regne med at bruge pengene til hvad som helst. Det siger finansminister Thor Pedersen (V) til Jyllands-Posten.

Flere af selskaberne har ellers allerede luftet deres planer om at investere pengene på forskellig vis, blandt andet i dyre bredbåndsprojekter. Men i dagens udgave af Jyllands-Posten lufter Finansministeren muligheden for at lægge begrænsninger på selskabernes handlemuligheder.

- Det kan jo ikke være sådan, at man umiddelbart kan sætte milliard-projekter i gang på forbrugernes vegne, uden at ejerne egentlig er engageret i det. Så det er noget, vi skal diskutere efter valget, fastslår Thor Pedersen overfor avisen.

- Jeg siger ikke, at der er ting, der ikke kan lade sig gøre. Men der er et ansvar forbundet med at drive en elforsyningsvirksomhed, og så må man se på, hvad der hører hjemme inden for det ansvar, siger han.