Dansk Fjernvarme

"Lavenergihus 2005" står klar i Kolding

4. april 2005 | 2005

"Lavenergihus 2005" står klar i Kolding

Et lavenergihus på 223 m2 med en varmeregning på under 200 kroner om måneden står færdig i Kolding-forstaden Seest. Det skrev Berlingske Tidende i søndagsudgaven.

 

Huset kaldes "Lavrenergihus 2005" og det er udviklet af typehusfirmaet Seest Huse i samarbejde med Rockwool. Huset står klar midt i det boligkvarter, der blev ramt af den voldsomme fyrværkeriulykke og selvom huset kun står cirka 500 meter fra den udbrændte fabrik, skete der ikke store skader på huset og projektet blev derfor ikke afgørende forsinket.

 

Huset sættes nu i produktion og kan fås i tre størrelser hvoraf modellen i Seest er luksusudgaven til 2,3 millioner kroner.

 

Huset opvarmes via jordvarme, hvilket ifølge avisen giver en besparelse på 800 kroner i forhold til traditionel opvarmning. Desuden er der arbejdet meget på at reducere de såkaldte kuldebroer, hvor varmen typisk går til spilde, eksempelvis ved fundamentet samt ved døre og vinduer.

 

På grund af jordvarmeanlægget er huset ikke tilsluttet fjernvarmenettet, det har Kolding Kommune givet dispensation fra i dette tilfælde.

 

Huset er endnu ikke solgt og producenterne har ikke testet huset med beboere. Men i den kommende tid vil man hele tiden måle forbruget i huset og resultaterne ifølge avisen kunne ses på www.rockwool.dk