Dansk Fjernvarme

Etableringen af biogasanlæg er gået i stå

7. marts 2005 | 2005

Etableringen af biogasanlæg er gået i stå

Regeringens målsætning om etablering af 40 nye biogasanlæg i løbet af 10 år bliver vanskelig at nå.
De danske regler har fået udbygningen af biogas til at gå i stå, og det sidste store anlæg blev bygget tilbage i 1997, skriver Ingeniøren.

 

Årsagen til den manglende udbygning er især, at det er vanskeligt at finde en placering samtidig med at økonomien er følsom, fordi tilskuddene til biogasstrøm er blevet mindre vurderer forsker Kurt Hjort-Gregersen fra Fødevareøkonomisk Institut overfor avisen.
Han oplyser, at tre fælles biogasanlæg er opgivet, fordi det var umuligt at finde egnede placeringer, og ét af projekterne har ansøgt om tilskud 15 forskellige steder.

 

Hvis det ikke lykkes at få udbygningen i gang igen, går samfundet glip af energianlæg, der som ifølge Energistyrelsen kan reducere det danske CO2-udslip med 0,5 mio. ton om året. Tilmed er biogasanlæg en billig metode til at nedbringe udslippet, fordi prisen kun er 40 kroner per ton. Et beløb, der skal ses i forhold til, at regeringen har kaldt alle CO2-reducerende tiltag under 120 kr. per ton for lønsomme, skriver Ingeniøren.