Dansk Fjernvarme

Elsam og Odense Kommune tæt på aftale om halmværk til 600 millioner kroner

13. maj 2005 | 2005

Elsam og Odense Kommune tæt på aftale om halmværk til 600 millioner kroner

Efter flere mislykkede forsøg er Elsam og Odense Kommune endelig enedes om en aftale, der baner vej for en kæmpeinvestering i et halmværk ved Fynsværket.

 

Halmværket vil afhængigt af den endelige model koste 600-700 millioner kroner. Det skal årligt aftage 90.000 ton overskudshalm fra de fynske landmænd, skriver Fyens Stiftstidende.

 

Aftalen mellem Elsam og Odense Kommune indebærer, at fjernvarmekunderne får varmeleverancen til en pris, der er lidt lavere end prisen fra det nuværende kulfyrede anlæg på Fynsværket. Aftalen rummer nogle forbehold, men parterne og det politiske bagland er optimistiske og adm. direktør for Elsam Kraft, Niels Bergh-Hansen, vurderer, at Elsams bestyrelse kan godkende projektet på sit bestyrelsesmøde 10. juni, hvis alle forbehold er afklaret.

 

Gennembruddet i forhandlingerne er kommet, efter at erhvervs- og økonomiminister Bendt Bendtsen (K) først på året truede Elsam-toppen med en politisag, fordi selskabet stadig mangler at skaffe kapacitet til at afbrænde yderligere 150.000 ton halm som biomassehandlingsplanen fra 1993 kræver, skriver Fyens Stiftstidende.